Hop til indhold

Positiv aktiestart trods politisk uro, men vil de gode tider fortsætte?

Chefstrateg i PFA, Tine Choi Danielsen

Markederne er startet året med fokus på positive vækstudsigter, mens den politiske uro har fået bagsædet. Dermed fortsætter de gode takter fra 2025, og investorerne ser nu frem til regnskabssæsonen, som er startet i denne uge, og giver et første tjek af, om optimismen kan bære.

Trods øget politisk uro omkring Venezuela, Grønland og senest Iran er markederne startet året positivt, hjulpet på vej af gode vækstudsigter.

”Den politiske uro har ikke skræmt investorerne væk. Året er startet med stigninger, og fokus ligger stadig på de positive vækstforventninger – drevet af finanspolitiske vækstpakker, skattelettelser og udsigten til flere rentenedsættelser i USA," siger Tine Choi Danielsen, chefstrateg i PFA.

Det globale aktieindeks (MSCI ACWI) er siden årsskiftet steget med 3,4 procent omregnet til danske kroner med en positiv udvikling i både Asien, USA og europæiske aktier – inklusive Danmark, hvor C25-indekset er steget med 5,3 procent.

Forskellige motorer på hver side af Atlanten
I USA er det fortsat AI-teknologien og udsigten til vækststimulerende rentenedsættelser, der skaber optimisme. Samtidig forventes finanspolitikken at bidrage til øget vækst i både Europa og USA i 2026.

I USA har de høje aktiekurser skabt øget sårbarhed, hvis de teknologiske løfter om AI ikke bliver omsat til reelle gevinster i realøkonomien. I Europa er fokus rettet mod implementeringen af den store tyske investeringspakke og øgede udgifter til forsvar i en tid, hvor man er afhængig af energi og teknologi udefra og er klemt mellem USA og Kina. Det er dog velkendte risikofaktorer, som investorerne holder øje med, men som for nærværende ikke ser ud til for alvor at stække den generelle vækstoptimisme.

”De nuværende optimistiske udsigter med økonomisk vækst, der går hånd i hånd med lav arbejdsløshed og begrænset inflation, minder om tidligere perioder. Både i 1990'erne og i 2010'erne oplevede vi aktieopture, som strakte sig næsten et årti. Der er ingen naturlov, der siger, at en optur skal stoppe efter tre år,” forklarer Tine Choi Danielsen.

Valuta og handelskrig lurer stadig i baggrunden
For danske og europæiske investorer kan en svag dollar dog fortsat spise af afkastet. Det oplevede mange i 2025, hvor dollaren faldt kraftigt mod euroen og udhulede gevinsterne fra amerikanske investeringer. PFA’s kunder slap dog godt igennem uroen, fordi man løbende skruede op for valutasikringen gennem året. Alligevel er valutaudviklingen stadig højt på radaren.

”Selvom dollarkursen ser ud til at have stabiliseret sig, holder vi fortsat øje med udviklingen. Der er stadig risiko for yderligere svækkelse, i og med udgangspunktet ikke har ændret sig – der er fortsat uro om centralbankens uafhængighed og USA's rolle i den globale økonomi, og samtidig har vi en amerikansk regering, der selv ønsker en lavere dollarkurs,” siger Tine Choi Danielsen. 

Hun er heller ikke klar til at erklære handelskrigen for død og borte:

 "Mange handelsaftaler er midlertidige, og den politiske uro om Iran, Venezuela og Grønland kan skabe risiko for nye handelspolitiske sanktioner. Omvendt kan hensynet til amerikanernes købekraft veje ind i Trump-administrationens overvejelser og føre til en mere forsigtig linje," siger hun.

Regnskabssæson giver første virkelighedstest
De næste uger får vi en første test på, om optimismen kan bære. Her starter regnskabssæsonen for fjerde kvartal 2025, og investorerne vil især kigge efter selskabernes guidance for 2026. Bankerne ligger som sædvanligt ud først, mens de store tech-giganter først kommer på banen ved månedsskiftet.